Tamara Lujak: Bunar

2. Bunar

Do okršaja između Veneta i neprijateljski raspoloženih plemena, došlo je pred samim ulaskom u šumu. Samo četiri ratnika su uspela da prežive. Jedan od njih je bio teško ranjen.

Bežeći, ratnici su naleteli na bunar, čiji su se polusrušeni zidovi i četvorougaona osnova jedva nazirali u visokom rastinju. On im je bio poslednja nada. Uskočili su. Voda je bila mutna i hladna.

Uspeli su da pobegnu, ali su tek u vodi shvatili da im izlaska iz bunara nema i da će u njemu dočekati svoj kraj: zidovi su bili glatki i klizavi, a nebo je bilo tako daleko.

Ali nisu dugo očajavali. Primetili su da se iznad same površine vode nalaze četiri otvora, tunela, postavljena na četiri različite strane sveta.

Odlučiše da svako krene jednim tunelom, pa kud ga sudbina odvede.

Prvi od Veneta, koji sebe nazivaše Ilir, krete severnim tunelom i stiže do obala Jadrana. Drugi, koji sebe nazivaše Kelt, krete zapadnim i stiže do Bretanje. Treći, koji sebe nazivaše Sloven, krete istočnim i stiže preko Karpata do oblasti između Dnjestra, Dnjepra i Oke. Četvrtom, koji sebe nazivaše Venet, ostade južni tunel i on njime stiže u smrt. Naime, četvrti ratnik je bio onaj koji je zadobio ranu u borbi. Sa njim su Veneti kao Veneti prestali da postoje, ali su zahvaljujući ostalima bili zapaženi u istoriji kao Iliri, po prvom ratniku, kao Kelti po drugom i kao Sloveni po trećem.

**********************************************************************************

Studnia

Do potyczki między Wenetami i wrogo nastawionymi plemionami doszło przy samym wejściu do lasu. Tylko czterem wojownikom udało się przeżyć. Jeden z nich był ciężko ranny.

Uciekając wojownicy natknęli się na studnię, której na wpół zniszczone ściany i czterokątną podstawę ledwo dostrzegali z takiej wysokości. To było ich ostatnią nadzieją. Wskoczyli. Woda była mętna i zimna.

Zdołali uciec, ale dopiero w wodzie zrozumieli, że nie ma wyjścia ze studni, i że czeka ich tam śmierć: ściany były gładkie i śliskie, a niebo było tak daleko.

Ale nie rozpaczali długo. Zauważyli, że tuż nad powierzchnią wody znajdują się cztery otwory, tunele prowadzące na cztery różne strony świata.

Zdecydowali, że każdy pójdzie jednym tunelem dokąd go los zaprowadzi.

Pierwszy z Wenetów, który zwał się Ilir, ruszył północnym tunelem i dotarł do wybrzeży Adriatyku. Drugi, który zwał się Celtem, ruszył zachodnim i dotarł do Bretanii. Trzeci, który zwał się Słowianinem, ruszył wschodnim i dotarł przez Karpaty na obszar miedzy Dniestrem, Dnieprem i Oką. Czwartemu, który zwał się Wenetem, pozostał południowy tunel i on nim dotarł do śmierci. Mianowicie czwartym wojownikiem był ten, który został ranny w walce. Wraz z nim Weneci jako Weneci przestali istnieć, ale dzięki pozostałym zostali zauważeni jako Ilirowie, po pierwszym wojowniku, jako Celtowie, po drugim wojowniku i jako Słowianie, po trzecim.

Prevela na poljski: Anna Litkiewicz

Galaksija, br. 288, str. 45, Beograd, 1999.

Studnia (Bunar), http://cogito.univ.gda.pl/~duskov/YU/Proza/Proza.html), 2000.

http://bunker.orgfree.com/?page_id=5, , Beograd, jun 2006.

http://www.art-anima.com/tamaralujak/index.html, Beograd, decembar 2006.

http://www.neogen.rs/group/3503/view-posts/22818, 4.10.2009.

https://belegbg.wordpress.com/tamara-lujak-2/, 17.4.11.

http://www.nosorog.rs.sr/brojevi-numbers/111-120/117ns6.html, 2.2.2012.

Ovaj unos je objavljen pod Književnost, Pričice, Tamara Lujak. Zabeležite stalnu vezu.

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišet koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavite se /  Promeni )

Google photo

Komentarišet koristeći svoj Google nalog. Odjavite se /  Promeni )

Slika na Tviteru

Komentarišet koristeći svoj Twitter nalog. Odjavite se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišet koristeći svoj Facebook nalog. Odjavite se /  Promeni )

Povezivanje sa %s